Huuuvvva idag är det kallt må ni tro. Det blåser sådär isande så nästan inga kläder hjälper. Medan jag var ute och hämtade ved för en stund sedan så började det snöa. Jag måste verkligen ta någon dag snart och fylla på rejält med ved i farstun. Det är tusen gånger enklare att gå med skottkärran innan snön har kommit. Om jag får tid ska jag göra det nu i helgen.
En sak som jag tycker är konstigt är att det ibland känns som jag bara får mer och mer ved i min vedbod. Jag har fortfarande så mycket ved kvar att det känns som det kommer räcka till nästa vintern också. Ibland när jag öppnar dörren till vedboden känns det som någon varit där och fyllt på. Lite som filmen “pojken med guldbyxorna”. Det blir mer och mer ved av sig självt. Men det är nog bara jag som inbillar mig 🙂
Nu ska jag göra en eld med veden jag nyss var och hämtade. Mysigt! För nu började det bli kyligt här inne.
Hörs senare! Kram! <3




Då har hon inte upptäckt mej Barbro & Erna när vi fyller på förråden i smyg….(fniss…)
Smyger dit när hon sover på förmiddan…ibland….
Men vi verkar va flera…..stött på både ett och annat….vättar, änglar och en salig blandning av väsen….från både himmel & jord…
Tips bara! — Jag är 68 år och bor liksom du. — Förutom att lägga ved på farstun använder jag en barn-plastsläde att dra fram veden på under vintern.
Fin blogg med bilder du har!
Ja det är tur att du har en vedbod…
Det hade varit lite knöligt att börja plocka ved ur fickorna på ett par tajta jeans när du tex är i storstaden 😉
En Öl o en kebabpizza med bearnaisesås tack !
tar ni ved ?
Ved kan vara bra när man skall LOGGAR in i stugan 🙂
Det är orättvist. Du får hjälp vedhämtningen:)
Hehe, så kul! Jobbigt dock att de kalla dagarna har kommit så fort. Men är de sjukt att man sitter och njuter lite av att se vintern komma till dig? Känns så mysigt på något vis, trots de jobbiga grejerna! 😉
Samma här! I helgen ska vi också passa på att fylla på med ved, fast det blir på altanen då 😉 Men bara att passa på nu innan det blir alldeles för kallt, då vill man ju helst hålla sig inne.
En sån vedbod vill jag också ha… I min sjunker det hela tiden. 🙁 🙂
Jag håller också på att släpa med ved, dag efter dag. Jag inte bara eldar i min lilla stuga jag ser också till att elda i stora huset då min syster med familj kommer hem över helgerna. Annars är vedarbetet ett stort intresse för mig. Från att fälla träd i skogen till att spänta stickor till att tända i spisen med.
Din underbara blogg inspirerar mig. Trots mina 53 år…
Det är den lilla hustomten som fyller på ska du se…ställ ut en tallrik gröt på julen vettja hehe 😉
Har du en pulka till vintern så du kan få in ved jonna???
Ja det börjar bli kallt nu! Idag kom första snön här..i Sörmland alltså.
Fast det är nog borta imorgon, men det vill jag..vill inte ha snö än. Och så blir det så halt på vägarna.
Vad bra att du har Nanook som kan hjälpa till, sötis!
Jag älskar att läsa din blogg. Det är så härligt med landet. 🙂
Tycker det verkar som om ni har rätt roligt när ni hämtar ved, och att du nog gärna är med på lite dragkamp. 😉
fina bilder.
härligt med vedboden
Nanook är ju helt underbar!
Hur söt som helst att han hjälper till som han gör!
Jag är en Nanook fan! 😉
Det ser ut som det nästan bara är björkved, vad härligt att ha det bästa!
Kommenterar sällan, men uppskattar verkligen din blogg!
Ja gör det i helgen!