Song of the sun

Åhh jag finner knappt ord för hur vackra solnedgångarna är nu på höstkvällarna. Jag satt inne och jobbade med en sak och så gick jag ut för att hämta en grej men stannade upp när jag fick se solen som var på väg ner. Det är så vackra färger att jag nästan vill gråta. För att det är så fint så man knappt kan ta in det. Det känns så helande att titta på. Som om färgerna på himlen fyller en med energi. Det tror jag dom gör. För nu är hela jag fylld av ett lyckorus.

Vill dela en låt med er som jag tyckte passade så bra ikväll. Den heter ”Song of the sun” och är gjord av min absoluta favoritartist Mike Oldfield. Så sätt på högtalarna eller hörlurarna, luta er tillbaks och njuuuut! :)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Inlägget postades i Jonna Jinton med etiketterna , . Bokmärk permalänken.

18 kommentarer till Song of the sun

  1. Helt magiskt vackert. Så härligt när man bara stannar upp och fångas in i naturens konstverk :)

  2. Sanna

    Har själv haft ett vackert avslut på kvällen/natten. Kom precis in efter att ha sett himlen dansa i gröna färger. Årets första norrsken, magiskt!

  3. Lars

    Underbart att geniet Oldfield får uppmärksamhet, han lär vara den mest underskattade artisten, iaf här i Sverige. Jag har haft turen att sommaren 1999 kunnat avnjuta hans spelning på Cirkus i Stockholm, jag lever på den konserten fortfarande känns det som. Moonlight Shadow i all ära (Måhända rockhistoriens bästa gitarrsolo) men har så otroligt mycket mer musik som borde lyftas fram än mer. För dig Jonna, som verkar vara en natur/känsloromantiker ut i fingerspettsarna måste jag rekomendera Oldfields skiva Songs of distent earth. Ha de /L

  4. Visst har Mike fin musik och han är still going strong. Tänk att det är snart 40 år sedan Tubular Bells kom ut. Härlig musik av honom du tar fram.

    En annan artist som också är fin att lyssna på är Janne Schaffer, ta bara hans låt Norrland.
    http://www.youtube.com/watch?v=Ty78ZNtXPUA

  5. Pa

    Lars o Don Pj!
    Jonna gjorde sitt Specialarbete i Gymnasiet om Mike Oldfield…..
    Hälsar Jonnas Pappa.

    • Då har ett äkta fan rekommenderat musikvalet. :-) – Han har ju kommit ut med musik med jämna mellanrum sedan 70-talet så det finns att ösa ut. Kanske dags igen?

  6. Marina

    Hej, här har vi också haft en jättefin kväll! Dottern var ut en sväng, kom in och berättade att det är norrsken ute. Jag gick ut och riktigt njöt av höstens första(??) norrsken!

  7. veronica

    Den förmågan att stanna upp och bara njuta av det som händer här och nu…en gåva….

  8. Vacker bild! Lyssnar på låten nu, också väldigt bra!

    Solnedgångar är något av det vackraste som finns, det och soluppgångar… helt fantastiska. Man känner sig så levande, livet känns så värdefullt, när allt blir gyllene…!

  9. Otroligt så vackert! Finns nog inget stämningsfullare än en vacker solnedgång i min mening. Det är som den enda gången jag själv känner att jag verkligen kan stanna upp och bara njuta. För de är så fint!

  10. Vilken vacker melodi! Magiskt!

  11. Anna

    Ja, en av favoriterna! Tack för påminnelsen! :)

  12. Älskar solnedgångar :)

    Kolla gärna in min blogg. Jag ska flytta hemifrån, till ett hus i en liten by här i Skåne. Ni får följa med mig på min resa och i min nya självständiga vardag. http://ellisecho.blogg.se

  13. Nicklas

    Fin musik och fin bild Jonna!

  14. Åh, vad vackert! Förstår vad du menar, det är fantastiskt när naturen kan ge så mycket energi så man nästan kan ta på den. Sådana stunder kan man leva på läääänge :)

    Kram
    /Anna

  15. När jag var liten lyssnade vi Mike Oldfield ”The Songs of Distant Earth” nästan varje kväll innan vi sov. Vi sov i samma rummet med hela familj, och då var alla i sängen och lyssnade det tills somnade :)
    Här är hela cd:
    http://www.youtube.com/watch?v=gxyVY7ObZls&feature=player_embedded

    Kram,
    Maarja

  16. Anna

    Åh vad fin bild!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>