Ett ljust avslut

Hej i natten! När jag skulle ut och hämta in sista bunten med ved inför natten såg jag att det var norrsken ute. Så nu har jag varit ute en halvtimma och fotat och tittat på det vackra, magiska och obeskrivligt vackra ljuset.
Jag är glad att jag fick se norrsken nu. Inom en månad är nätterna redan så ljusa att norrsken inte längre kommer att synas. Kanske att detta var det sista norrskenet jag fick se innan sommaren. Jag försökte att njuta lite extra där jag stod ute i morgonrocken, pyjamasbyxor, värmestövlar och nytvättat hår som stelnat av nattens kyla.

Det blev ett fint avslut på denna dagen. Sov gott alla ♥

041602041601

15 Kommentarer på “Ett ljust avslut

  1. Åsa

    Jag har alltid önskat att få se det en gång…men jag bor ju i Stockholm så chansen är liten om den ens existerar..Men en kväll för några veckor sedan gick jag ut och där var det minsann..jag fattade ingenting, det ska ju inte ens vara möjligt, men det var ett norrsken och det dansade över himlen i olika gröna färger..jag var helt hänförd å tacksam 🙂
    Gogglade det dagen efter och visst var det det…extremt ovanligt fenomen som skapat det..
    Häftigt 🙂

    kramar Åsa

    Reply
    • Ninni

      Åsa!
      Det är inte omöjligt. Minst fem gånger detta år (2015) har jag fått uppleva norrsken så här långt ner i landet. Senast i förrgår natt! Har aldrig varit med om det förr så jag är så tacksam. Jag bor på landet väster om Uppsala!

      Magiskt, trollbindande, fantastiskt på alla sätt och vis. ♡

      Att stå i köksfönstret och se det magiska norrskenet skrida omkring på himlen utanför är något alldeles, alldeles speciellt.

      Reply
  2. nillashalsaharmoni

    Magiskt vackert! Förstår att du ville uppleva detta…kanske det dröjer till nästa gång. Jag hoppas innerligt att själv få uppleva detta magiska ljusfenomen som väcker en andlig dimension hos mig.
    Tack för att du delar med dig!
    Kram, Gunilla

    Reply
  3. Nisse

    Vad du är duktig 🙂 Tyckte det var något bekant med norrskenet. Det tog lite tid men den övre visar diffust när du tittar ut och Aurora?är på fönstret. Vackert! I den nedre träder flera ansikten fram till slut åt kanterna. Gillar när olika saker träder fram i en bild. Först en skymt sen tydligt för att försvinna sen. <3

    Reply

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.