Juvanklocken

Hej på er!
Hoppas allt är bra med er! Igår åkte jag skoter upp till Juvanklocken (ett högt berg i närheten av Grundtjärn) tillsammans med brorsan, Niklas och Johan. Jag filmade lite på vägen dit så jag klippte ihop en kortfilm. Det var svårt att filma bakom skotern så därför är det så skakigt 🙂

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ljuZ0yx8l3Q[/youtube]

Här är några bilder jag tog från toppen av berget:

7 Kommentarer på “Juvanklocken

  1. Kristina

    Åh, önskar att jag var där :=) Så fint där är! Vilken utsikt mot sjön, whaooo!!! Ser mysigt ut att åka skoter :=)

    Reply
  2. Tove

    Hej!
    Jag kollade på en doku. från svtplay idag och kom på att tänka på dig efter jag sett filmen. Den handlar om en familj som är från Östersund och vill prova på nått nytt i livet. De bestämmer sig för att sälja allt de har och äger och flyttar ner till Italien för att starta upp ett nytt liv. Deras historia var väldigt inspirerande och intressant, precis som ditt liv!

    Har du tid att se den så rekommenderar jag den varmt. Doku. heter “Flytten till Italien” och visades igår (ons 5 jan) på Svt.

    Kopiera länken:
    http://svtplay.se/v/2287574/dokumentarfilm/flytten_till_italien?cb,a1364145,1,f,-1/pb,a1364142,1,f,-1/pl,v,,2288340/sb,p115254,1,f,-1

    Ha de fint!
    Mvh Tove

    Reply
  3. Sonia Norberg

    Hej Jonna!!! Om du bara visste så många gånger jag följde med mamma och några andra gummor dit upp och plockade blåbär eller lingon!!!

    Reply
    • jonna Post author

      Hej Sonia!
      Åh vad roligt =) Jag har hört att junvanklocken är känt för att ha massor av lingon. Ska dit i år och kolla om de fortfarande finns lika mycket lingon där 🙂

      Reply

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.