Nu har jag stått hela dagen på vedbacken och kluvit ved. Ändå är det fortfarande en hög med klabbar kvar att klyva. Det känns som ett evighetsgöra. Det är alltid ganska mysigt och kul i början att stå där i solljuset och tänka på att varje vedträ kommer värma mig i vinter. Så är det ju alltid. Då känns det ganska kul att stå där och klyva ved.
Mot slutet så är det lite mer ilska inblandad. Lite mer irritation varje gång jag kastar nya klabbar till vedklyven och inser att det inte minskar på högen. Eller varje gång jag hittar en sådan där stor, tung, kvistig klabb som jag ser med blotta ögat kommer fastna i vedklyven och ställa till det för mig rejält. Eller klabbar som smätter iväg med 100 km/h och ger mig en snyting. Och klabbar som “trådar” sig och vägrar att klyvas. Jag står tillslut med yxan och tar i för kung och fosterland. Ibland slutar det med att jag kastar den åt sidan för att jag bara inte orkar ta itu med sådana problem-klabbar just för stunden. Det har blivit en liten hög bortom vedboden märkta “mission impossible”. Den får jag ta itu med någon dag när jag är mycket gladare.
Ja, den sista timmen kändes lite jobbig. Jag tror jag skulle tagit en paus lite tidigare innan ved-glädjen övergick i frustration. Men nu har jag varit inne ett tag. Ätit, slappat och druckit kaffe. Det är kväll och nu ska jag ut och klyva igen. Jag känner mig mer pigg nu! Nu ska jag banne mig klyva upp den där sista högen innan jag får gå in. Inget annat godkännes. Även om det så blir att jag får stå ute till midnatt!


Du kan göra en klyvning fest. Först jobbet och efteråt grill och en öl 🙂
Hejja, hejja!
Jag är nog tvärtom mot dig då, varje vedklabb är lika rolig att klyva 🙂 Man ser den färdiga högen växa så känner man ju sig ganska nöjd, även om det inte minskar så mkt i den andra högen… Men tjurvea håll jag med om. Dom kan man bli lite less på. Det enda som gäller där är en vass yxa… Det dummaste man gör är ju ändå att stå en massa timmar “bara” för att man ska bli klar, då lessnar man fortare än man är färdig. Fast jag antar jag inte ska säga någe, du klyv ju björka, en annan stod med asp och al, det är ju som att skära smör i solsken i jämförelse 🙂 Lycka till med den sista veden!
Jag brukar klyva i max 3 timmar innan jag tar paus annars är det risk att man blir okoncentrerad och då händer det olyckor. Var alltid på alerten då du klyver ved, en hög procent olyckor händer vid klyven. Tänker på dig!!!
Hur man klyver ved i Finland “vipukirves”, snabbt och smidigt kan du se här:
http://youtu.be/pnx0zadQ764
Sååå tjatigt…
Tillverkar du fortfarande smycken?
Ledsen att jag inte svarat dig tidigare. Har sett att du frågat några gånger men inte hunnit svara.
Jo vi håller fortfarande på med smyckena, men just nu har vi en liten paus. Vi håller på att omorganisera företaget lite. Vi kommer jobba på ett annat sätt framöver. Antagligen inte sälja via webshop utan istället skaffa återförsäljare.
De trassliga spar du till trevliga eldningar ute, då blir det bara bra att en del trasslar, kram pårè!
http://www.youtube.com/watch?v=wCqiiOO3ZzI
Jag brukade sätta upp ett mål typ “Nu skall jag hålla på med detta i tre timmar. Varken mer eller mindre”. Annars hade jag en tendens att dra iväg och “vilja bli färdig”. Körde jag så vill jag inte se åt veden sedan. Bättre att dela upp det och köra en stund varje dag. Nu har du ju din nya fina panna så det kommer att kännas särskilt gott i vinter när du har massor av ved att ta av. 😀
http://www.youtube.com/watch?v=GaoO6zGQA94
Heja Dig Jonna! Håll inte på för länge. Nanook väntar ju på Dig. Kram Anki
Haha, en “mission impossible” hög. 😀
Några sådana stöter man alltid på, jag hugger bara vissa som är för stora för kaminen, de med knastar i är helt omöjliga, så det slutar med att jag står och försöker få ur yxan ur klabben! Oftast är det bara att kasta åt sidan, annars blir jag förbannad och då går allt åt skogen. 😉
Det handlar enbart om utrustningen, som alltid. 🙂
http://www.youtube.com/watch?v=9VFfWFJ79Kg
How to chop wood without messing around
https://www.youtube.com/watch?v=DPZAM6J5i6A
Du är nog redan en hejare på vedklyvning. Men rundklabbar är bra att lägga in när det är bra fyr i pannan. Är de runt 12cm så låter jag de vara, de brinner längre då. Du har ändå gjort ett bra jobb och du är underhållande när du beskriver din dag. Du är långt ifrån ensam som påbörjar fler projekt än vad man har tid till. Glöm inte bort att belöna dog när du är klar.
Du är helt fantastisk Jonna! Vilken styrka och vilket livstänk du har! Jag är grymt imponerad!
Hoppas du blev klar och ta dig tid att få lite vila och bara njuta av solens strålar idag! Kram Gizze
Jag känner igen det där med tålamodet.. Har ändå fått kommentarer att jag har mycket av den varan. Avundas min sambo tålamod, han stod i veckor vid en vedklyv, från tidig morgon till sen kväll då jag lät såga ner 7 stora träd på tomten. Men så har vi haft ved i flera år oxå.
En del vedklabbar med mycket kvist i brukar vara svårflirtade;)) Dynamit kanske blir för häftigt;)))
Hahhah åååh jävlar vad jag känner igen mig i det där..just de där med kvistar i, eller grenar i…fiiifan, man blir galen hahha, bra jobbat 🙂
Kram ÅSa
Haha ja jag kan tänka mig att alla andra som också jobbar med ved kan känna igen sig i de där olika typerna av ved 😀
Skönt man inte är ensam om att bli galen på det då!
Kram
Jisses vilket jobb. Och så bortskämda vi stadsbor är som inte behöver tänka på ved överhuvudtaget. Kämpa på! 🙂
Känner helt och totalt igen mig i din beskrivning om vedklabbarnas tjuriga egenskaper! Själv är jag inte riktigt klar än, men ligger betydligt bättre till än vad som brukar vara, pga den tidiga våren. Roligt att se att man inte är ensam vid klyven!