Godkväll på er!
Jag har sprungit runt som en tok här hela kvällen mellan arbetsrummet, datorn och övervåningen, som jag nu grejat klart med. Det blev SÅ fint. Kunde aldrig tro att det kunde bli så bra. Ska ta bild sen och visa er.
Tänka passa på att tipsa er om att jag i morgonbitti är med i P4 Morgon Göteborg ca 08.10. Det blir som vanligt en liten update med vad som hänt sen sist och lite sådant 🙂 Antagligen kommer jag lägga upp ljudklippet här sedan, om det funkar. Sist fick jag aldrig det att funka av någon anledning. Det är konstigt det där, ibland funkar det jättebra att bädda in ljudklipp och ibland inte alls. Vet inte om det är mig eller bloggen det är fel på.
Nu ska jag ta en dusch och sedan fixa lite kvällsmat! Sov gott allihopa! Kramar <3


Grattis på namnsdagen världens bästa Jonna!
Fin bild på namsdags flickan jonna ha en bra dag. Sov gott.
En stor grattiskram på namnsdagen från oss på Västkusten! Ge en kram till Nanook också från oss! Ha en riktigt bra dag!
Hej, Det verkar som du boar in dig inför vintern. Trivs också bättre på övervåningen men har ingen kamin där. Har du?
Hej Annica! Nej tyvärr så har jag ingen kamin på övervåningen. Så egentligen är det ganska onödigt att jag bonar och gör fint där uppe när jag ändå måste flytta ner i köket bredvid vedspisen om kanske inom en månad. Hade varit underbart om jag kunde värma upp även övervåningen. Trivs så bra där uppe.
Kram!
Grattis på namnsdagen, ha en fin dag, fantasktisk blogg du har, den ska du ha beröm för 😉
Tack Annika!! Så roligt att höra det!
Kram!
Knappast fel på dig…men tekniken kanske… Grattis på namnsdagen.
Grattis på namnsdagen Jonna! Hoppas att den blir riktigt fin och mysig.
Grattis på namnsdagen Jonna! Är här varje dag i stort sett för att läsa och njuta av din underbar blogg och dina vackra foton ! Gillar den helskarpt !
Namnsdags-dikt av Barbro Persson:
“Jonna Sofie…om du hade ett bi…så kunde du dressera det
att fixa honung….så det skulle passa smaken för en Konung!
Det skulle oxå kunna sticka obehagliga stalkers & män…
såna som inte är så fina som Barbie & Ken!
Det väl-dresserade biet skulle kunna sticka dom där det riktigt känns…
Värre än bränn-nässlor och bränn-maneter tillsammans det bränns!
Det viktiga när man namsdag har en gång om året…
är att man är riktigt fin i håret!
För det var jag minsann en gång i tiden…
innan jag var tvungen att sätta upp ris-busken i ett band av siden…
Då “Blixten´´ som jag min älskling jag kallar….
tyckte jag såg ut som ett påsk-ris som växt mellan gamla tallar…
Då svinga jag riktigt hårt i själv-försvar….
För ingen kallar Barbro för påsk-ris…inte ens hennes favorit-karl!
Han fick inte bara smaka på riset utan på ett hemmagjort baseboll trä av björk…
Då var han inte så kaxig längre….för min blick blev ganska mörk!
Nej men ett bi du skulle skaffa dej riktigt snart, nä flera….
så Honung från Grundtjärn fick säljas…visst är Barbro riktigt smart!?´´
Ha nu en fin namnsdag och gläds över mina poem och dikter!
Dom är en ynnest att få mottaga en dag som denna!
/Bamsebjörn kramar från Barbro Persson
Knepigt. Jag går in till dig via http://www.bakomberget.blogspot.se/
Klickar jag på ditt namn, alltså till “hela bloggen” så kommer inte det här inlägget med, men alla de andra (med medicinrubriker). Men klickar jag på länken till just det här inlägget så kommer det här inlägget, utan medicinrubrik.
Mysko.
Kan det vara gamla filer i din dator tro ?
Prova detta
http://java.com/sv/download/help/webcache.xml
Grattis kära Jonna på din namnsdag.Hoppas att dagen varit fin på alla sätt.Kram på kvällskvisten från Hälsingland.
Tack underbara ni för era kommentarer! Så snällt av er att gratulera på min namnsdag!
Kram på er <3
Jag har följt din blogg ett tag nu och blir alltid lika harmonisk när jag ser kort från där du bor! Vem är det som tar alla fina kort? Jag får känslan av att du bor själv? Ändå är det många kort med dig på när du är i huset och omgivningarna. 🙂
Tack Pia! Är glad att du tycker om min blogg! 🙂
Jag det stämmer att jag bor själv, så jag tar faktiskt alla foton själv också, med hjälp av ett kamerastativ och en fjärrutlösare till kameran. Så jag kan ta foton genom att trycka på en liten fjärrkontroll, och de räcker upp till 100 meter. Om man tittar riktigt noga på vissa bilder kan man ibland se en skymt av den lilla fjärrkontrollen. Försöker oftast att gömma den i handen eller att lägga den bakom ryggen eller något annat så den inte syns så väl.
Kram! 🙂