Nätterna innan jul

Kan inte låta bli att verkligen älska de här nattstunderna som jag alltid har dagarna innan jul. Att jag sitter uppe och jobbar till sent på natten är inget ovanligt, men just vid jul är det alltid en speciell känsla. Det kanske är julmusiken som spelas på radion, eller det där varma ljuset som julstjärnan i fönstret ger ifrån sig. Eller kanske alla tända ljus. Eller bara vetskapen om att det snart är jul. Jag tycker verkligen om det i alla fall.

Vill tacka er för er fina respons på förra inlägget. Ser ju också att det leder till en del heta diskussioner mellan er läsare. Det är ju bra att man får tycka till och säga sina åsikter, men vill ju inte att någon ska känna sig ledsen för det. Vill passa på att klargöra att mitt inlägg inte handlade något om man har råd eller inte, eller folks ekonomiska situationer. Grunden till hela blogginlägget var för att lyfta fram varför t.ex hantverk eller annat som skapats av småföretagare ofta är dyrare än det som masstillverkas. Det är inte en självklarhet att alla är insatta och förstår varför det är så. Innan jag själv var företagare kunde jag aldrig föreställa mig hur svårt det är och hur lite pengar man ofta får behålla i slutändan. Men det är också ett val man gör. Jag älskar det jag jobbar med , och ser hela tiden framåt. Jag drömmer om stora utställningar och andra sätt att utveckla det jag gör idag. Och man måste ju börja någonstans, och kämpa på även om det ibland är svårt 🙂 Så är det ju för alla, oavsett vad man gör. Tack i alla fall för er respons. Ni är underbara ♥

Nu ska jag fortsätta jobba lite och hälla i mig lite te!
Sov gott allihopa och vi hörs i morgon.
121901

12 Kommentarer på “Nätterna innan jul

  1. solweig

    Jonna

    I december tänder jag min fotogenlampa (som jag ärvt av mina 98-åriga faster som bodde i strömlöst land). Den tänder jag, plus alla ljuslyktor, ljusstakar och vägrar ström samt lyssnar på radio.

    Går in i en annan värld. En annan tillvaro.

    Jag har turen att som närmaste granne ha en tusenkonstnär (kemist och biolog) – han som har siberian huskies hundar.

    Vi utövar byteshandel. Vi förser honom med humle-plantor och växter som är riktiga bi-magneter. Han planterar dom på sitt torp mitt ute i den norrländska naturen. Sedan bidrar vi med “dränghjälp” dvs att slunga och skatta honungen från kuporna. Som utbyte får vi årskonsumtionen av honung från fria, glada norrländska skogsbin.

    Humlen skördar vi gemensamt och drängjobbar så nu har vi gott julöl också.

    Nu jobbar vi i “snickarboden” tillsammans. Han tillverkar vedkorgar och vi tillverkar stekspadar av eneträd. Just nu har jag tagit upp och torkat av ett gäng som legat indränkt rå linolja.

    Rena tomteverkstaden.

    Fridfullt.

    Reply
  2. Tomas E.

    Ja det är bråda dagar innan jul. Själv har jag inga problem med att koppla av och sova. Jag förstår ändå vad du menar. Ett favoritklipp är drummerboy men olika versioner av o helga natt rekommenderas. Hoppas du hinner klart med den okluvna veden ;), men den kan va till sen åxå. Nu är det dags och få lite julfrid vilket jag tillönskar alla.

    “Kramar & Klappar”

    Reply
  3. Martin

    Jonna är så himla duktig, hon har fängslat mig med sin blogg sedan jag upptäckte för flera år sedan. Varit en härlig resa att läsa och ta del av allt. Ett givet stopp varje dag, och du har orsakat så många glädjande stunder.

    Reply
  4. Jw

    Sluta aldrig tvivla på dig själv! Du är den du är och du är bäst på det och på det du gör!
    Jag önskar dej en riktigt god och lugn jul. Tack för att du förgyllt ännu ett år varje dag med dina foton och texter. Kram!!

    Reply
  5. Anki

    Jag vill också önska Dig Jonna och Nanook en fridfull jul tillsammans med Dina nära och kära. Ha det så bra i Stockholm med lille brorssonen. Kram Anki

    Reply
  6. Jame!

    Varför över huvudtaget säga att den är dyr, köp den eller köp den inte.
    Nu fick ju jonna marknadsföring som bara den, hoppas alla kalendrarna är sålda.
    Har man inte råd ska man inte köpa saker. Som anställd tänker man inte på att mycket
    av ens lön går till skatt, moms, arbetsgivaravgifter. Tänk om man fått ut hela?

    Reply
  7. solweig

    Tack Jonna! För att du ständigt ger mig stor glädje och leenden samt otroligt vackra bilder! Och för att du delar med dig av ditt liv!

    Ser fram emot att få följa dig 2014.

    Njut nu av julen med nära och kära samt din älskade brorson.

    En Glad Svansvift från min golden Vistas till Nanook också.

    Reply

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.