Det blev en lång dag i Sollefteå idag. Träffade mina fina kusiner från Kalmar som också hade kommit för att hälsa på morfar på sjukhuset. Han mår bra, men han är skör och trött. Han längtar hem till Näsåker. “Bara jag får komma hem till Näsåker så blir allt bra” sa han flera gånger. Jag är så glad att han har den där gnistan att vilja hem och få allt att bli som vanligt igen. Jag känner mig faktiskt hoppfull efter besöket på sjukhuset, och det känns så skönt!
Kom hem ganska sent, och jag var lite frusen och trött. Det var kyligt här hemma, men jag gjorde upp en eld, tog en lång dusch och nu myser jag framför brasan. Ett fint avslut på en fin dag.
Natti natti ♥


Hoppas din morfar snart får komma hem till Näsåker igen! God natt till dig och Nanook!
Lovely light.
Håller tummarna för din morfar! Det är inte lätt att vara gammal och skada sig. Hoppas att skadan läker fort och bra så att han kan få komma hem igen så snart som möjligt.
Sitt nu inte framför elden för länge utan kryp ner under täcket och sov gott!
Natti, natti!
Hoppas din morfar snart mår bättre! När jag ser dina vackra vardagsbilder känner jag hur jag saknar något, kanske att vara grundad i något. Just nu känns det som att jag hänger mellan två världar! Det kanske bara är avsaknaden av en kamin…
Varma tankar till dig och er!
Hoppas morfar får komma hem snart. Men när du åker iväg så där länge så sätt termostaten på elpatronen på 40 grader så håller det ju lite värme tills du kommer hem och kan elda det blir inte så dyrt i längden och värmen kommer fortare när du gör upp eld sen
Mysigt vid din nya kamin! Håller tummarna för din morfar!
Fint att er morfar är på bättringsvägen. <3 Underbar bild, som vanligt. Fantastiskt ljus! Finns inte mycket som är så fint och rogivande som en sprakande brasa. Hoppas du sovit gott 🙂
Jag hoppas din morfar får komma hem snart och snart mår mycket bättre. Vad glad han måste vara att du finns där i närheten. Och det måste kännas skönt för dig också att kunna vara där och hälsa på .
Hälsningar från Skottland, (med giveaway av skotskt ljungte på bloggen idag)
Vilken mysbild! <3
Mysigt! Heja morfar!
jättekul att du har släkt i Kalmar där jag bor , håller tummarna för morfar
Tänker på din morfar och hoppas han snart är hemma igen! Tänkte också tipsa om att de ska debattera vindkraften i Aktuellt ikväll. Har med intresse följt de inslag du lagt upp här på bloggen. Känner så med dig och hoppas verkligen att det ska gå att få stopp på denna, alltför snabba, utbyggnad av vindkraften. Vindkraften (och byggnaden därav) är kraftigt subventionerad och kanske är de som ligger bakom byggnationerna rädda för att det ska bli ändring på det. Även Smålandsnytt (som vi på Öland även omfattas av) har haft inslag om vindkraftsutbyggnaden den här veckan. En stackars familj hade flyttat (flytt?) från Norrland (tror det var Jämtland eller Härjedalen) för att komma bort från dessa enorma vindkraftsparker (som planeras även där), och bosatt sig i Småland. Innan de bosatte sig där kontaktade de sin nya kommun för att försäkra sig om att inga vindparker var planerade i området. Kommunen skickade papper som visade att några sådana planer inte fanns. Dessa papper visade sig vara gamla och felaktiga. Nu, när de skaffat hus och rotat sig i samhället, har de fått veta att en vindpark är planerad just i deras område. De var helt knäckta och förtvivlade och visste inte vart de skulle ta vägen för att hitta en plats där de kan leva ett liv bland orörd natur och utan blinkande ljus och surrande vindkraftverk.
Stor kram till din morfar, hoppas han får komma hem snart