Tidlöst

Mormors gamla spegel. Jag undrar hur många människor som speglat sig i den genom alla åren. Säkert flera människor som inte längre lever idag. Det känns märkligt att tänka så. Speglar är allt lite mystiska.

 

8 Kommentarer på “Tidlöst

  1. Daniel

    Lyckade bilder.

    Angående speglar .
    Vad är det man egentligen ser i spegeln.
    Från wikipedia
    En person som tittar in i en spegel ser en spegelbild som tittar ut ur den.

    bild 2
    Hej på dig själv Jonna 😉

    Reply
  2. Josefine

    Jag tycker det är lite läskigt med speglar, framför allt när det är mörkt. Som om man går upp på toan mitt i natten så undviker jag speglar. Är näligen rädd att jag ska se något läskigt.. Har nog sett på alldeles för mycket skräckfilmer 😀

    Reply
  3. Maya

    Första bilden fick mej att tänka på “Det Okända” som har premiär på TV på måndag 😉 Det kommer något avsnitt som är filmat här, vet inte vilket avsnitt det är i dock. Fina foton. Mystiskt och vackert.

    Reply
  4. Thérèse

    Speglar kan få det att hisna lite i magen på mig, men på ett vackert sätt. Vi har ett spegelbord på vår gård som är från sent 1800-tal, och en väggspegel från mitten av 1800-talet. När jag speglar mig i dem känns det på något märkligt vis som att jag kopplas samman med mormor, morfar, mormors mor och hennes föräldrar. Lite larvigt kanske, men det ger mig trygghet.

    Och du – vackra bilder, som alltid 😉

    Reply

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.