Igår följde jag med min gammelmorbror Tage och min mamma ut för att plocka hjortron. Tage sa att det var dags och att det absolut skulle göras nu och inte en sekund senare. Så jag tog med mig kameraväskan och en gammal mjölkkanna att plocka bären i. Vi begav oss iväg till ett ställe som vi även plockade hjortron på förra året. Det fanns massvis med bär där och vi fick ihop en hel del. De var inte helt mogna än men Tage berättade att om man lägger ut dom på bordet i några dagar så mognar dom helt. Sedan kan man göra sylt! Så gott!
Jag fick dock inte ens ihop en fjärdedel av vad de andra fick. Jag ägnade mesta tiden åt att fota och åt att fightas med myggen. Jag överdriver inte när jag säger att jag har ca 50 myggbett på kroppen nu. Jag trodde jag fick en myggifts-överdos igår. Jag får skylla mig själv som varken hade myggmedel eller långbyxor och tröja. Jag fick i alla fall ihop lite hjortron och det är huvudsaken! 🙂






Hjortron varm om vaniljglass, härligt!!
Ha det bra.
Helt underbara bilder, Jonna! Hoppas Du njöt i den vackra skogen och att Du njuter av varma hjortron till glass sen! Blir ju så avundsjuk 😉
Kram!
Vackra SkogsÄlvan Jonna:)
Hjortron är gott till nästan allt sött – utom i choklad. Dvs hjortronchoklad. Det var hemskt:)
Vill bara säga att du fortfarande inspirerar mig enormt – och att tankarna på att flytta hem till Smålandsskogarna och starta eget lockar mer och mer!
Du är en härlig filur!:) Kram!
Vacker natur och supervacker flicka, kan det bli vackrare. Tänk vad Moder Jord gör för oss. Du tar så fina bilder så man nästan tappar andan. Kan förstå att myggorna älskade Dig. Stackare, nu blir det ett elände med alla betten. Hoppas det blir god sylt i alla fall.
Ha en trevlig ny vecka och kan vi hoppas på sol………eller ????
Kram/Eva
Ditt liv verkar så hejdlöst vackert! Jag är så glad att du bloggar så vi andra också får se 😀
Hjortron och mygg påminner om min barndoms somrar. Hjortron är gott, mygg är bara plåga.
Toppenbilder igen! Trevligt för de andra att du dokumenterar sommarens höjdpunkter.
du har de riktigt mysigt i skogen.
sen får du göra en god efterrätt men varm hjortron med vaniljglass.
Härliga bilder frân skogen ! Pâ tal om myggor sâ har jag precis samma problem här fast kanske inte 50 myggbett men väl 25, som kliar förskrâckligt. Myggor behöver blod till sina ägg och helst dâ blodgrupp O+, som de älskar. En tant pâ 1a vâningen blir aldrig biten av myggorna för hon har O-, som dessutom är ovanligt, sade hon. Nu kör jag myggolja, kräm och igâr köpte jag en grej som man sticker in i elkontakten. Den skall skydda mot de randiga morska tigermyggorna, som sticker ordentligt men inte hörs ! …. Förr hörde jag alltid myggan i rummet och kunde lista ut var hon fanns, men inte tigermyggan !! Hon är listig som bara den ! Hon kanske inte vandrat upp till Norrland ännu, men akta er om nâgra âr ! Minns min ungdom dâ jag en tid hade 50 myggbett pâ varje ben… ! Och fick malaria pâ kuppen. Du har rätt Jonna. Trots värmen, skall man helst ha lângbyxor och lângärmad polo med halsduk och hatt, plus myggoljan pâ ansiktet och lânga sockor….ha, ha i 30°+. En fluga gör ingen sommar, men 10000000 myggor helt visst ! Varför har Naturen skapat onyttiga myggor som sticks ?!?!?? Märkligt.
Vackra bilder som vanligt. 😉
Härliga bilder!
Åh hjorton!!
Men här är det blåbär som gäller, det har vi precis utanför huset.
Har redan hunnit gjort två satser med muffins och en smulpaj. Så himla gott.
Kan verkligen rekommendera citronmuffins med blåbär i 😉
Vilken vacker skog! Det var länge sedan jag gick i en riktig gammelskog.
Måste bara få kommentera dina självporträtt. Det går inte ens att ana att det är just självporträtt, att du ställt upp kameran på stativ, gjort inställningarna, sedan placerat dig i bild, tryckt av med fjärrutlösaren och ovanpå allt det förarbetet dessutom lyckas se så fullständigt naturlig ut, som om du inte har den minsta aning om att ”någon” fångar ögonblicket i en vacker bild. DET är stor fotokonst i mina ögon! Du är en makalöst duktig fotograf Jonna!
Underbart med den gamla mjölkkannan!