Besök av SVT

Goddag!
Hans och Janne från SVT Mittnytt har nyss varit här och gjort ett litet reportage. Vi pratade om vad som hänt sedan sist, landsbygdsproblem, förfrågningar om lediga bostäder i Grundtjärn, och även lite om hur min blogg blivit en inspirationskälla för vissa att vilja flytta hit till vackra Västernorrland. Det var roligt som alltid, men också väldigt nervöst! Varför formulerar man sig så mycket bättre när man pratar för sig själv och inte när man verkligen är in action? 😉

Men det blir nog bra tillslut. Nu ska jag hem till mamma och sedan ska vi fara till Näsåker och hälsa på min morfar på äldreboendet. Det känns som det var längesedan jag var där nu.

Hoppas ni har en jättebra dag! Så hörs vi senare!
Kram <3

Hans lindblom och kameramannen Janne! 🙂 Och lilla Nanook i ena hörnet.

13 Kommentarer på “Besök av SVT”

  1. Karin

    Tack vare ett samarbete mellan UNICEF och Apotek Hjärtat kan du nu publicera ett blogginlägg som vaccinerar 95 barn mot stelkramp!

    Skulle verkligen vara toppen om du ville använda din blogg till att dels hjälpa till, dels sprida ordet om denna kampanj! Läs mer antingen på min blogg eller här: http://unicef.se/sprid-budskapet/bloggkampanj

    PS: Ska bli spännande att se reportaget! Kul att din blogg uppmärksammas så mycket, det är den helt klart värd! 🙂

    Reply ↓
  2. Fia

    Hej!
    Jag bor i Finland och tycker att du har så fina smycken, men jag misstänker att ni inte levererar så här till grannlandet i öst? Helt underbar blogg förresten…och ljuvliga bilder 🙂

    Reply ↓
  3. Jasmine

    Hej,
    väldigt trevlig blogg du har, fina och inspirerande bilder du har. Jag har nu följt med din blogg ett tag men har aldrig fattat en grej. När du flyttade från Gbg, lämnade inte resten av din familj där? Nu skriver du ju ofta om att du hälsar på mamma, då antar jag att hon bor i närheten och inte i Gbg?! Var bor din pappa och dina syskon då?

    Reply ↓
  4. Tor

    Hoppas att snubbarna filmade dina gråvita stövlar som du använder året runt, de är ju lite av ditt varumärke. Haha!
    Du är en härlig människa som man bara faller pladask för och sedan blir beroende av.
    K R A M !

    Reply ↓
  5. Johannes

    Förstår att du var nervös Jonna! Jag gillar inte att vara i media så mycket, även om det bara blivit tidningar och några videos. För mig är det alltid speciellt….konstigt! Men kämpa på, tänk på all fin reklam du gör för Norrland. Rock on!

    Reply ↓

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.