Fixar med lite försenade julklappar, och Nanook kände inte alls för att vara med på kort. Om blickar kunde döda alltså. Så här ser han alltid ut om jag ska ta kort på honom när han inte vill. Lille gubben, han ska få en försenad julklapp han också! ♥


Men han är ju så söt med den blicken. Ge honom något gott att äta på så smälter han.
Kram
Hej Jonna,
Tack för du tog dig tid att svara på frågor.
Men är du riktigt ärlig? Det är väl klart att man känner sig ensam ibland när man som du (och jag) bor ensam. Inget att hymla om. Komma hem ensam till en kall, tom stuga. Det vet vi väl hur kul det kan vara…
Din positiva image krackelerar ibland. Trovärdigheten rinner ner i sprickorna. Allt behöver inte vara fantastiskt, vackert, hänförande och super. Det vet vi ju alla.
Det tror jag hon är alla ggr 🙂
Jag äääälskar att vara hemma ensam. Äta när jag vill, lägga mig när jag vill, göra vad jag vill. Inte så att jag inte får det med min fina underbara sambo..det är bara det att jag kan rå mig själv, utan hänsyn till ngn annan 🙂
När jag haft mycket runt mig med människor så njuter jag den ensamma tystnaden ännu mer..antar att vi är olika bara, inte mer med det 🙂
Kram på dig!
Varför skulle hon INTE vara ärlig? *Nyfiken* 😉
Men snälla…..
Varför skulle hon inte vara ärlig?
Varför skulle hon inte kunna tycka att det är skönt att komma hem, även om huset är kallt?
Kan du tänka dig Barbro, jag tror faktiskt att Jonna på fullaste allvar tyckte att det var skönt att komma hem. Dessutom hade hon nog hämtat sin Nanook så ensam var hon väl inte heller.
Babro, jag skrev ett långt inlägg som svar till din kommentar.
Åsa, jag känner igen mig SÅÅ mycket i det du skriver. Jag är precis likadan haha! Så skönt.
Magnus, ja du har helt rätt, jag hade precis hämtat Nanook, och en hund är verkligen det bästa sällskap man kan ha!
Kram på er <3
Hahha, asså..JAG.ÄLSKAR.DEN.HUNDEN…
Vilken söt liten pajsare han är..så uttrycksfyll då man går av..
Nej, han vill inte döda…mer typ -lägg ner matte…mys med mig bara, jag behöver kärlek 🙂
Kram på dig!
Haha vad go du är! 😀
Ja han är verkligen uttrycksfull!
Kram!
Haha, den där blicken känner jag igen. Har en terrier som både suckar och ser ut sådär på ögonen så fort jag plockar upp mobilen eller kameran. Men de är ju så söta att man inte kan låta bli. 🙂
Måste också skicka en liten vink till Barbro och säga att det är inte alla som ser ensamhet som något negativt. Tomt och ensamt kan vara så skönt och positivt även om det är ord och känslor laddat med negativ klang.
Sedan väljer vi ju alla hur och vad vi väljer att skicka ut där i cyberspace. Personligt men aldrig privat. Vi vill ju ofta dela med oss av det fina vi har i livet medan det som är svårt och gör ont håller vi inom våra närmaste. Personligen tycker jag att det är så skönt att detta är en positiv och välbalanserad blogg som man blir glad av. De allra flesta som läser här måste ju ändå veta att livet går upp och ner ändå.
Så bra skrivet Jenny! Så fint formulerat. Det är ju precis så det är, alla är vi ju människor och har ett liv som går upp och ner. Dagar då man skrattar, och dagar då man gråter. Det vet ju alla, även man inte skriver eller berättar om precis allt.
Tack för dina ord!
Haha, Nanook är bäst på att visa vad han känner och tycker! <3
Otroligt att folk orkar nu klagas det på att du är för positiv. Nej fortsätt att vara du det är därför vi följer dig
Den där “lurvetussen” är bara för härlig! 😀
Han behärskar konsten att posera till ren perfektion, men kan verkligen visa att han inte vill bli plåtad också. Du kunde verkligen inte fått en goare hund!
Haha jaa jag är så glad att jag fick just Nanook! 🙂
Man får den hund man förtjänar … *L*
Drar du norrut nu? Nanook är ju tågberest … men det ser blåsigt ut.
Helo. Den där blicken är lite anklagande som: Vad länge matte var borta, du sa ju torsdag. 😉 Men han är ju ändå så söt och go. Jag såg vad som ligger på golvet i ditt arbetsrum, va kul. Du har ju talang för just det, konstnärlig som du är. 🙂 Julklapparna gjorde succé. Kram.
Hade en Irländsk Varghund som hette, Leo, för många år sedan.
Han hade också en sådan där blick när han ville att jag skulle ta en sväng med honom i skogen och jag inte hade lust.
Så till slut blev det förstås en skogsrunda. Och efteråt kände man sig nöjd, piggare och friskare.
Hunden är verkligen människans bästa vän! 🙂
Love & Hugs!
//Carl
Men så söt han är;) han ser verkligen lessen ut. Han är så uttrycksfull och klok!
Bara undrar finns det någon som heter så just där!
“Barbro Engman, Assarbyn, Ludvika”
Och vad är det för frågor Jonna svarat på?
“Tack för du tog dig tid att svara på frågor”
Spänner du upp duken själv eller är det upphängningen du fixar.
Gott nytt