27 Kommentarer på “I skogens djup

  1. Thomas

    Väldigt vackra bilder. Du har aldrig funderat på att försöka sälja bilder till en bildbyrå? Dom där bilderna tex tror jag dom lätt skulle kunna sälja vidare til datorföretag som bakgrundsbilder eller för allmenackor. Eller varför inte ett skivomslag. Den dagen jag lyckas göra den där skivan som kommer att bli legendarisk vilket kan ta ett tag då skulle det där bli ett schysst omslag.

    Reply
  2. Martin

    Om jag kom där skulle jag inte tveka på att det är en älva jag ser.. Fina bilder och lugnande för själen.

    Reply
  3. Stefan

    Läste artikeln i Land i går och har skummat igenom din blogg nu under förmiddagen.
    Man blir så avundsjuk, detta är precis vad man skulle ha gjort för 20 år sedan, fast det är aldrig försent… Är mycket imponerad av ditt mod att du tog steget.
    Har tillgång till en plats där jag tillbringar så mycket tid jag kan året runt (helger och semestrar) och känner igen så mycket du beskriver, -nattpromenader, -känslan av att inte vara ensam, men ändå fullständigt trygg, -känslan av en full vedbod (som att ha ett välfyllt bankkonto), -skogen, -stillheten, -fridfullheten, -vinterkylan, mm…
    Har aldrig följt en blogg tidigare, men denna ska bli kul att läsa.
    Lycka till i framtiden

    Reply
  4. Andreas

    Hej Jonna! Har du kommit över din björnrädsla sedan den där videon på youtube spelades in? Du var ju verkligen livrädd där.

    Reply
  5. Carina Johnsson i Färila

    Hej Jonna.Vilka vackra bilder.Håller med andra som kommenterat , du är som en älva där du sitter på stenen och går i skogen.Något för en bildbyrå kanske?Ska försöka få tag i Land och läsa om dej.
    Ha det gott kära du.

    Reply
  6. Annica

    Halkade in på din blogg via artikeln i GP ville lämna ett litet avtryck.

    Är från Göteborg. Köpte ett litet ställe på Falbygden och gjorde som du för 7 år sen. Bytte spårvagnar, trängsel, dålig luft och för lite himmel mot space och frihet. Och tystnad.

    Från sovrummet ser jag flera mil i klart väder.
    Sover vid kaminen som du när kylan blir för tuff på vintern. Med lilla hunden.

    Trött på alla frågor om varför en sådan förändring har jag hittat universalsvaret: livskvalité. Då blir det tyst.

    Hejdå från Annica

    Reply
    • Jonna Post author

      VAd härligt att läsa om förändringen du gjorde i livet. Förstår precis vad du menar med att alla undrar varför. Livskvalitet! Ett perfekt svar! För det är ju precis det som det handlar om. Livskvalitet…frihet 🙂
      Kram på dig!

      Reply

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte.