Vem kunde ana att årets vackraste snöfall skulle ske i april? Igår dinglade de största flingor jag någonsin sett ner från himlen, och de fortsatte hela dagen. Ett tjockt lager med snö täcker nu marken och det blev som vinter här igen. Men jag tror att den bara kom tillbaks för att säga hejdå. Lite så som det brukar vara på konserter. När man tror att den är över så gör den entré igen bara för att se till att avslutet blir riktigt, riktigt storslaget. Så vi säger väl så, farväl vinter ♥
Jag fick lite samma känslor som när första snön kom, och rusade ut för att dansa bland flingorna.
Vissa flingor var så stora att jag bara stod och gapade. Säkert 5 cm i diameter. Det var häftigt att se.

Det var väldigt vackert ute just den stunden när all snö föll. Jag fick nästan julkänslor. Det blev sådär midvinter-vackert ute.
Och det här gjorde susen mot förkylningen. En riktig utrensning av vintern.
(Rösta på mig i Finest Awards här! Man kan rösta 1 gång/dag. Är så evigt tacksam för er hjälp! ♥)

Åhh… 🙂 så vackert ♥
Tack!! ♥
Det snöar “lapphandskar” heter det vist?
Snyggt farväl till en all för kort vinter.!
Haha vad roligt, det hade jag aldrig hört förut 🙂 ♥
Love the barns. Is one a house for chickens? Or is it too cold there? One must have your wood for heating?
Glad you like the barns 🙂 No its no chickens there but long ago it was a little store actually 🙂 But now we are soon going to make a dog yard around it, so it will be a little house for them.
Yes i use wood for heating the house ♥
Oh älskar Jonna ,
din halsont , behöver du inte ens tror att det ?
Men Herrlich att se !!
Kära hälsningar 🙂
Rosi
♥
Så glad jag blir av att se din avskedsdans i snön!!!! Du är härlig Jonna! Kram på dig och din friska hals 🙂
Åhh men vad glad jag blir att DU blir glad 🙂 Tack snälla!
Kramar ♥
hoppas du såg den hjärtformade snöflingan ovanför dörren på andra bilden. <3
=)
Ja jag såg den först när du skrev det 😀 ♥ Så fint!
Vilken härlig upplevelse JAG ÄLSKAR SNÖ och när stora flingor får landa i ansiktet och smälta långsamt.
Så gjorde jag ofta när jag var barn.
Nu ska jag snart åka till fjällen då blir det slalom och längdåkning hela dagarna.
Solen värmer så skönt på våren och man blir brun som en väderbiten Lapp.
Tyvärr inget rim i dag fast jag är sugen ……..
Kram
Åhh vad underbart det låter. Ha det så jättebra i fjällen!!
Kramar ♥
Man säger ju att nysnön ska äta upp gammsnön. Så nu kommer nog allt att smälta. Härliga bilder, blir så,glad när jag ser dig dansa ?
Jaa precis, det brukar ju faktiskt hjälpa till att smälta snön under 🙂
TAck så mycket ♥
Härliga bilder!
Blir fortfarande lika fascinerad över de olika “klimatzonerna” i vårt avlåånga land!
Fryser du inte när du är så tunt klädd?
Har sett dig tunt klädd på många bilder eller är det “bara för kameran” dvs ytterkläderna ligger i en hög bakom kameran?? 😉
Ja det är häftigt, nästan som om Sverige har flera länder i sig 😀
Jo det vart lite kallt efter en stund, men jag var ute bara en kort stund 🙂 Och ja ofta så har jag varmare kläder med mig som jag tar på mig när jag fryser 🙂 ♥ Kram!
Tänk att allt du gör blir så jädra bra man bara njuter av dej och dina bilder.
Du kan inte göra något dåligt som det verkar.
God Natt
Röstat och klart.
Åh men tack Åke!! Vad glad jag blir att du tycker så.
TACK för att du röstat. Kram ♥
I love those photos… what a great moment Jonna! 🙂
Thank you so much!! 🙂 ♥
Mmm det blev vinter igen men den varade bara till idag. För idag lyste solen och fåglarna sjöng nästan öronbedövande glatt på morgonen! Snön som kom igår är borta som tur är, för tänk om den hade legat kvar! 😮 Jag drack kaffe ute på bron idag, första koppen för i år! Den känns alltid lite extra högtidlig den där första kaffekoppen utomhus i “trägår’n”. Underbara vår, välkommen till oss norr! 🙂 (Men ta’t försiktigt med förkylningen! Inte springa omkring så där bar när du precis varit sjuk..! 😉
Åhh låter underbart med sol och fågelsång! Och ja åhh..vad jag känner igen den där känslan av första kaffekoppen utomhus!! Helt magiskt ju 🙂
Ja nu är våren verkligen välkomna till oss här uppe i norr!! ♥ Ha en underbar helg! Kram
Vill inte vara någon moraltant men enl kinesisk medicin så är det viktigt att hålla sig varm för att undvika förkylning! Ser att du har varit väldigt tunt klädd utomhus den senaste tiden!!
Ingefära gör susen för att förebygga/driva ut den kylan ur kroppen (enl kinesisk medicin). Tips riv ingefära o drick ganska rikligt o hett vatten med honung eller i morgonteet med en tesked honung.
Jag har Ingefära i theet varje morgon o har hittills denna vinter undvikit förkylningar!! Plus att jag ser till att klä på mig – har tex för första gången använt mössa hela vintern för första gången i mitt liv! Ha!
Åhh men det är bara fint att du bryr dig!! 🙂
Ja är bara lite knäpp för jag tycker ofta det känns som jag får en må bra-kick utav kyla en kort stund 🙂
Tack för tipset med ingefäran! Och bra att du använder mössa 🙂 ♥ Det borde jag bli bättre på ibland.
Kram!
Såg du det lilla snöflingehjärtanet en bit ovanför dörren till vedboden? <3
Ja ja såg det efter ett tag 🙂 Jättevackert ! ♥